Szukaj Pokaż menu

Ludzie, którzy byli o włos od tragedii

26 549  
291   22  
Niektórzy o włos uniknęli tragedii, niektórzy zaliczyli małą porażkę, ale mogło to się i tak skończyć dla nich o wiele gorzej.

Gwiazdy Hollywood na starych zdjęciach – zobacz, jak bardzo się zmienili!

20 146  
84   16  
Wam też się wydawało, że gwiazdy w ogóle się nie starzeją?

7 mitów na temat przeszłości, z którymi warto by się pożegnać

29 434  
195   35  
Powiedziało się raz, drugi… i tak już zostało. Przekonania swoją, a prawda swoją drogą.

#1. Dinozaurów czar prysł

2039069d6eebfbe1.jpg

Wielkie i przerażające gady, na sam widok których współczesny człowiek gotów byłby zemdleć? Cóż, co bardziej wrażliwi faktycznie odpływali na Parku Jurajskim, ale filmowy wizerunek dinozaurów – wówczas uważany jeszcze za całkiem racjonalny – nie wytrzymał próby czasu. Obecnie naukowcy są zdania, że dinozaury w znacznie większym stopniu przypominały ptaki, nie gady. Miały pióra i wydawały ptasie odgłosy zamiast potężnego ryku. Trzeba jednak przyznać, że przez lata PR miały całkiem niezły.
scientificamerican.com

#2. Jaskiniowcy na paleo

2039076fb2a82942.jpg

Jedzmy jak nasi przodkowie sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat, a wszystko będzie pięknie, wspaniale… Nic dziwnego, że przy takiej reklamie „dieta paleo” cieszy się taką popularnością. Owoce, warzywa, mięso, brak jakichkolwiek przetworzonych produktów. Brzmi doskonale – i samo w sobie nie ma wiele wspólnego z historyczną prawdą. Gdyby chcieć urealnić dietę paleo, trzeba by znacząco ograniczyć udział mięsa, zwiększyć udział warzyw i owoców – a także dodać szereg roślin, których dzisiaj nikomu nawet nie przyjdzie do głowy położyć na talerzu.
zoe.com

#3. Jakie praktyczne hieroglify

2039071b87e552d3.jpg

Pismo starożytnych Egipcjan? Hieroglify, no ba! Tysiące dowodów nie mogą się mylić – i się nie mylą… przynajmniej do pewnego stopnia. Otóż kaligrafowanie hieroglifów zajmuje kupę czasu, przez co jest to wyjątkowo niepraktyczna metoda. Dlatego hieroglify zachowywano na specjalne okazje, przypisując im nieomal magiczną moc. W codziennym życiu posługiwano się natomiast hieratyką, a później demotyką – znacznie prostszymi pismami o bardziej użytkowym, i użytecznym, charakterze.
history.com

#4. Ma się błyszczeć

203907249349d2a4.jpg

Pożółkłe przez lata, przykryte piaskiem kamienne budowle, już na pierwszy rzut oka zdradzające nieuchronny upływ czasu – liczące tysiące lat egipskie piramidy miały pełne prawo już się pomarszczyć. Jest jednak przekonanie, obrazowane m.in. w filmach, że tak wyglądały zawsze, a to nieprawda. Początkowo wprost nie sposób było na nie patrzeć – bo biały wapień, wypolerowany na połysk, odbijał światło z taką intensywnością. Jeżeli więc dzisiaj np. piramida Cheopsa robi wrażenie, to warto spróbować wyobrazić sobie, jak wyglądała „za młodu”.
sciencetimes.com

#5. Zwrot z gladiatora

20390739c7780a45.jpg

Nie ma to jak dobra walka na śmierć i życie, prawda? Starożytni rzymianie też tak twierdzili – przynajmniej jeśli wierzyć filmom i serialom osadzonym w historycznych (nie)realiach, opowiadających m.in. o walkach gladiatorów. Ci ginęli zdecydowanie rzadziej niż można by sądzić, a wszystko to z banalnego powodu. Wyszkolenie gladiatora zajmowało czas i kosztowało, przedwczesne uśmiercenie zawodnika oznaczało więc, że inwestycja nie miała szansy się zwrócić. Walczący musiał najpierw na siebie zarobić, a dobre praktyki biznesowe nie pozwalały mu umrzeć zbyt szybko.
badancient.com

#6. Higieniczny jak rzymianin

203907425bf15246.jpg

Rurociągi, akwedukty, łaźnie, kloaki – wygląda na to, że starożytni rzymianie, aby jeszcze przez chwilę pozostać w ich czasach, byli nad wyraz „rozwinięci higienicznie”. Dbali o siebie w sposób, jakiego mogliby pozazdrościć nawet ludzie w późniejszym przecież średniowieczu. Rzeczywistość okazuje się mocno rozczarowująca. Archeolodzy dowiedli powszechnego występowania pasożytów, pcheł i wszy, chorób wszelkiego rodzaju i niedostatków. O postrzeganiu higieny przez rzymian najlepiej świadczy tzw. xylospongium – wielokrotnego użytku gąbka na kiju, którą wykorzystywano do podcierania się. Pomiędzy kolejnymi chętnymi po prostu moczono ją w wiadrze z wodą w celu „dezynfekcji”.
science.org

#7. Banda niziołków

203907593ddd6fa7.jpg

Napoleon był niski, ale tak naprawdę to wcale nie, bo w jego czasach tak ogólnie ludzie byli niżsi. I w przeszłości też byli niżsi, więc o czym tu mowa. A mowa o niczym innym jak o mieszaninie półprawd i nieścisłości. Twierdzenie, że dawniej ludzie byli niższego wzrostu nie jest błędne, choć wypadałoby doprecyzować, co oznacza owo dawniej. Bo przeciętny wzrost człowieka, owszem, zmieniał się z czasem, ale to nie czas był czynnikiem decydującym. Znaczenie miała zamożność społeczeństwa, a co za tym idzie, warunki życia – im lepiej się człowiek odżywiał, tym przeciętnie wyższy rósł. Z czasem więc ludzie naprzemiennie i rośli, i kurczyli się.
newscientist.com
195
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Gwiazdy Hollywood na starych zdjęciach – zobacz, jak bardzo się zmienili!
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Czasami mniej znaczy lepiej, czyli przykłady świetnego designu
Przejdź do artykułu W Australii wszystko chce cię zabić. I nie są to tylko zwierzęta
Przejdź do artykułu Idioci są wśród nas VIII - edycja facebookowa
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu Jak wygląda korzystanie z telefonu z Androidem - studium przypadku
Przejdź do artykułu 7 oszustów i przekręty tak zwariowane, że aż trudno w nie uwierzyć!
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu Jajcarski kalendarz na 2024 rok kozackich rolników z Irlandii
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą