W sobotę 5 marca, w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej, odbyło się posiedzenie jury tegorocznej Międzynarodowej Wystawy Satyrykon – Legnica 2022. Ogłoszenie laureata konkursu poprzedziły niezwykle kreatywne i obfitujące w dyskusje obrady, choć Grand Prix zostało wybrane w dużej mierze jednomyślnie.
W trakcie prac dochodziło rzecz
jasna do wielu zabawnych sytuacji. Niewiele zabrakło, a zasłużony członek jury,
rysownik i malarz Janusz Kapusta, przez pomyłkę wyniósłby w swojej teczce
zwycięską pracę, natomiast finalny protokół opatrzyć chciał sarkastycznym „nie
zgadzam się z werdyktem”, do czego z przymrużeniem oka zachęcał też pozostałych jurorów.
Jury w składzie: Szymon
Szymankiewicz (przewodniczący) oraz Vasco Gargalo (Portugalia), Janusz Kapusta,
Ali Miraee (Iran), Peter Nieuwendijk (Holandia), Kaja Renkas oraz Anita
Wincencjusz-Patyna (członkowie) po obejrzeniu 2500 prac 764 autorów z 65 krajów
zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej 188 prac oraz postanowiło przyznać następujące
nagrody regulaminowe:
Grand Prix Satyrykonu 2022 oraz
nagroda pieniężna w wysokości 10 000 PLN – Fuentes Hierrezuelo Carlos David
(Kuba) za pracę bez tytułu.
dział: Szkoła
I nagroda, złoty medal oraz nagroda
pieniężna w wysokości 7000 PLN – Mirosław Gryń (Polska) za pracę „Lekcja
religii”
II nagroda, srebrny medal oraz
nagroda pieniężna w wysokości 6000 PLN – Agim Sulaj (Włochy) za pracę „Szkoła
2”
III nagroda, brązowy medal oraz
nagroda pieniężna w wysokości 5000 PLN – Jarek Bujny (Polska) za pracę „Home
skull”
oraz dwa równorzędne wyróżnienia po
4000 PLN każde:
Piotr Depta-Kleśta (Polska) za pracę „Historia i teraźniejszość”
Jacek Lanckoroński (Polska) za pracę
bez tytułu
dział: Żart i Satyra
I nagroda, złoty medal oraz nagroda pieniężna
w wysokości 7000 PLN – Jugoslav Vlahović
(Serbia) za pracę „Wolność”
II nagroda, srebrny medal oraz
nagroda pieniężna w wysokości 6000 PLN – Yuri Levshyn (Polska) za pracę
„Cenzura”
III nagroda, brązowy medal oraz
nagroda pieniężna w wysokości 5000 PLN – Saman Torabi (Iran) za
pracę „Wspomnienie”
oraz dwa równorzędne wyróżnienia po
4000 PLN każde:
Mohammad Amin Aghaei (Iran) za pracę
„Ukrzyżowany”
Franek Wolski (Polska) za pracę „Fejsbóg”
Poniżej nominowane prace z działu: Szkoła
Weronika Jaźwińska (Polska) „Sigmunt Freud”
Ewelina Kowalczyk (Polska) „Utemperowani”
Łukasz Zwolan (Polska) „Już czas”
Elena Ospina (Kolumbia), bez tytułu
Mohammad Raei (Iran), bez tytułu
Valery Momot (Ukraina) „xxx
Kfir Weizman (Izrael) „School library”
Jakub Kamiński (Polska) „***** ***”
Bilig Ba (Chiny), bez tytułu
Mirosław Gryń (Polska) „Bez odpowiedzi”
Julia Bardziejewska (Polska) „Graduation”
Michał Stachacz (Polska) „Niedostateczny”
Joanna Gębal (Polska) „Lekcja”
Nika Jaworowska (Polska), bez tytułu
Paweł Kuczyński (Polska) „Religion vs science”
Aleksandr Zudin (Polska) „Control work”
Hamid Ghalijari (Iran) „School”
Saman Torabi (Iran) „The Dangerous Icebergs”
Paweł Kuczyński (Polska) „Edukacja”
Brady Izquierdo Rodriguez (Kuba) „Education the best weapon”
Mirosław Gryń (Polska) „Lekcja historii”
Beata Filipowicz (Polska) „Weszłam do domu”
Emil Idzikowski (Polska) „Kula”
Klaudia Sikora (Polska) „Chłopiec z tatuażem”
Maryia Vasiliuk (Polska), bez tytułu
Monika Przychodzeń (Polska) „19202021”
Agim Sulaj (Włochy) „School 1”
Oleksy Kustovsky (Ukraina) „Stump”
Houmayoun Mahmoudi (Anglia) „War and school”
Anon Anindito (Indonezja) „Still Attending School”
Jugoslav Vlahovic (Serbia) „Books”
Cam Omer (Turcja) „Polonya1”
Muammer Olcay (Turcja) „Taliban”
Monika Sroga (Polska) „Linia życia”
Aleksandra Kortas (Polska) „Klasy”
Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?
Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą