Szukaj Pokaż menu

11 rzeczy, które mocno irytują twojego psa

80 465  
255   61  
Pewnie każdy właściciel powie, że to oczywiste oczywistości, ale warto poświęcić chwilkę na ten artykuł. Może akurat twojemu psu czegoś brakuje? A może ma czegoś aż w nadmiarze i jest to dla niego niekorzystne...?

#1. Przytulanie

Kliknij i zobacz więcej!

Choroby i zaburzenia psychiczne przedstawione na przykładzie architektury

62 211  
112   51  
Federico Babina z Hiszpanii ukończył właśnie artystyczny projekt Archiatric, w którym zaburzenia i choroby psychiczne przedstawia w postaci domu. Człowiek zdrowy jest zwykłym prostym domem, a jak w takim porównaniu wyglądałyby osoby chore?

Zaburzenia afektywne dwubiegunowe

10 interesujących faktów o lotach, samolotach i lotnictwie

54 177  
228   71  
W 1903 roku odbył się pierwszy prawdziwy lot samolotem. Ziściły się tysiącletnie marzenia ludzi o wzbiciu się w powietrze. A dzisiaj, zaledwie sto lat później, w przestworzach większość z nas czuje się zupełnie jak w domu.

#1.


Niedawno media informowały o lądowaniu w Polsce największego z wykorzystywanych obecnie samolotów transportowych. Z 69 metrami długości i 73 m rozpiętości skrzydeł, An-124 Rusłan jest w stanie zabrać w powietrze ponad 150 ton ładunku. Ale nie tylko wielkie samoloty robią wrażenie. Jeden z najmniejszych odrzutowców, BD-5 Micro, ma zaledwie 6 metrów rozpiętości skrzydeł i waży zaledwie 160 kilogramów - tyle co przeciętny Amerykanin.

#2.


Smugi widoczne na niebie po przelocie samolotu odrzutowego to para wodna - choć niektórzy uważają, że to tzw. „chemtrails”, czyli ślady chemikaliów, którymi światowe rządy z powietrza masowo trują ludzi. Tak że tego… W każdym razie smugi kondensacyjne mają jedną - naukowo potwierdzoną! - ciekawą właściwość. Otóż mogą służyć do… prognozowania pogody. Krótka i cienka smuga to oznaka niskiej wilgotności i zapowiedź dobrej pogody. Grube i długo utrzymujące się smugi wieszczą z kolei zbliżające się załamanie aury.

#3.


Choć prawdopodobieństwo poniesienia śmierci w wypadku lotniczym jest znacznie mniejsze niż w wypadku drogowym, wszelkim dyskusjom o samolotach zawsze towarzyszą wzmianki o katastrofach. Symboliczny niech więc będzie fakt, że jedna z największych katastrof lotniczych w dziejach wydarzyła się… na lądzie. W 1977 roku dwa w pełni załadowane Boeingi 747 zderzyły się czołowo pośrodku pasa startowego lotniska na Teneryfie. Zginęło wtedy niemal 600 osób.

#4.


Jeszcze kilka słów otuchy dla tych, którzy panicznie boją się latania - za sprawą samolotu łatwiej zginąć będąc poza nim niż wewnątrz. Jakim cudem? Ano ze względu na to, co też się z samolotowych silników wydziela. Szacuje się, że od zatruć zanieczyszczeniami powietrza wywołanymi lotami samolotów ginie rocznie około 10 tysięcy osób - to znacznie więcej niż bezpośrednio w wypadkach lotniczych.

#5.


Komuś, kto nigdy nie leciał samolotem (lub leciał tylko niewielkimi samolotami podrzędnych linii), całe doświadczenie może wydawać się mocno klaustrofobiczne. Wielki kadłub i rząd małych okienek umieszczonych za nisko, a w środku kilkaset siedzeń. Nic miłego. Aby nieco uprzyjemnić lot, inżynierowie Airbusa pracują nad nowym modelem - takim, który oferowałby pasażerom znacznie lepsze widoki. Idealnie - niemal 360-stopniową panoramę.

#6.


W 2002 roku pewien zwariowany pasażer próbował przemycić na pokład samolotu dwie nieduże małpy ukryte… w jego gaciach. Próba przemytu zakończyła się 57-dniową odsiadką. Z kolei pewna Szwedka ze Sztokholmu umyśliła wnieść na pokład 75 żywych węży - kitrając je w staniku. Sześć jaszczurek pod spodniami stanowiło w sumie tylko dodatek. Być może na kanwie tego wydarzenia powstał kultowy w pewnych kręgach film „Węże w samolocie”…

#7.


Awaryjne lądowanie to typowa procedura, która nie musi wcale oznaczać nic szczególnie groźnego. Czasem może powodować je na przykład nieodpowiednie zachowanie któregoś z pasażerów na pokładzie. Zwykle przed lądowaniem, kiedy zbiorniki paliwa są jeszcze dość pełne, pilot - dla bezpieczeństwa - decyduje się na zrzut. Czy oznacza to, że moglibyśmy teoretycznie spodziewać się paliwa spadającego z nieba? Niestety, bogowie nie są tak łaskawi - zazwyczaj całe paliwo zdąży wyparować, zanim dotrze na ziemię.

#8.


Co stałoby się, gdyby któremuś z pasażerów zachciało się opuścić pokład w trakcie lotu? Teoretycznie rzecz biorąc, gdyby otworzyć drzwi podczas lotu na dużej wysokości, różnica ciśnień mogłaby dosłownie wyssać przedmioty i ludzi na zewnątrz. Na szczęście w praktyce nie jest to możliwe. Drzwi w samolotach konstruowane są w taki sposób, by nawet drużyna rugbystów, choćby zaparła się o nie jednocześnie, nie była w stanie ich otworzyć.

#9.


Skąd się biorą turbulencje - ulubione zjawisko scenarzystów filmów katastroficznych? Przyczyn może być wiele - począwszy od prądów strumieniowych, innych mijanych samolotów, wznoszącego się ciepłego powietrza czy jego ruchów nad górami. Co więcej, turbulencje mogą wystąpić zarówno przy beznadziejnej, jak i doskonałej pogodzie - a żadne przyrządy pokładowe samolotu nie są w stanie ich zawczasu przewidzieć. To dlatego turbulencje stanowią najczęstszą przyczynę urazów doznawanych podczas lotu.

#10.


Czy leci z nami pilot? Złośliwi mogliby stwierdzić, że nie ma to większego znaczenia. W większości przypadków za lot odpowiada autopilot. Komputerowe oprogramowanie jest w stanie bardziej precyzyjnie dobierać parametry lotu niż człowiek - i w konsekwencji na przykład oszczędzić więcej paliwa. Choć zwykle to pozostaje w gestii prawdziwych pilotów, autopilot potrafi też samodzielnie startować i lądować. W gruncie rzeczy jedyne, z czym sobie nie radzi, to turbulencje. Wówczas ratowanie sytuacji pozostaje w pełni w ludzkich rękach.

Źródła: 1, 2, 3
228
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Choroby i zaburzenia psychiczne przedstawione na przykładzie architektury
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu W Australii wszystko chce cię zabić. I nie są to tylko zwierzęta
Przejdź do artykułu Obalamy 9 najpopularniejszych mitów o piratach
Przejdź do artykułu Zwykłe zdjęcia, które połączone w pary tworzą bardzo nieczyste obrazki
Przejdź do artykułu 7 oszczędnościowych ciekawostek o LPG
Przejdź do artykułu 7 oszustów i przekręty tak zwariowane, że aż trudno w nie uwierzyć!
Przejdź do artykułu Fascynujące tajemnice archeologii, z którymi nie radzi sobie współczesna nauka
Przejdź do artykułu 12 lifehacków tak idiotycznych, że niemal genialnych
Przejdź do artykułu Rosja to nie kraj, to stan umysłu XXXI - co Rosjanin przewozi w furgonetce
Przejdź do artykułu "Gwiazdy Śmierci", czyli ziemskie zabójcze bronie, które okazały się wielkimi niewypałami

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą